Dani inteligencije

Mensa Crne Gore je, povodom obilježavanja 1. oktobra – Međunarodnog dana inteligencije, ove godine po prvi put organizivala manifestaciju „Dani inteligencije“ koja je održana od 1. do 5. oktobra 2024. godine. Ovaj događaj je okupio učesnike različitih uzrasta i interesovanja, u cilju promovisanja važnosti razvoja intelektualnih kapaciteta i inovativnog razmišljanja. Partneri u organizaciji su bili Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, Univerzitet Crne Gore (UCG), Zavod za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS), Univerzitet Donja Gorica (UDG), Naučno-tehnološki park (NTP), IPC Tehnopolis i Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“. Program je osmišljen kako bi podstakao razvoj kreativnosti, kritičkog mišljenja i intelektualnih potencijala kod djece i mladih, ali i da se podrže humani ciljevi poput prikupljanja knjiga za obrazovne ustanove. Događaj je bio otvoren za sve one koji žele da unaprijede svoje znanje i sposobnosti u oblastima inteligencije, nauke i tehnologije. Pregled programa i više detalja o pojedinačnim dogadjajima pročitajte u nastavku.

1. oktobar 2024.

Promocija Dana inteligencije u ZUNS knjižarama: Tokom ovog dana, u svim ZUNS knjižarama širom Crne Gore podijeljeno je 20 nagradnih vaučera za besplatno testiranje bazične inteligencije u organizaciji Mense Crne Gore. Ova aktivnost imala je za cilj da popularizuje testiranja inteligencije i približi široj zajednici važnosti mjerenja i razvijanja intelektualnih sposobnosti. Omogućavajući besplatna testiranja, Mensa je željela motivisati ljude da postanu svjesniji svojih kognitivnih sposobnosti i potencijala.

2. oktobar 2024.

Razlivanje boja – Imaginarne priče: Ova kreativna radionica za djecu uzrasta od 5 do 8 godina, održana u „Moj Imaginarium – Kid’s Creative Hub“, bila je prilika da djeca kroz igru i umjetnost razvijaju svoju maštu i kreativno razmišljanje. Radionica, koju su vodile Iva Ivanović i Milica Šibalić , osmišljena je tako da stimuliše dječju maštu kroz vizuelne i narativne tehnike, pomažući im da povezuju priče sa slikama koje sami stvaraju. Kroz ovaj proces, djeca uče kako da izraze svoje misli i osjećanja na kreativan način, što je ključno za njihov intelektualni i emocionalni razvoj. Ova vrsta radionice razvija kognitivne sposobnosti djece, podstiče njihov intelektualni razvoj i jača sposobnost rješavanja problema.

 

Da nam škola bude laka: Ova radionica bila je namijenjena djeci uzrasta od 12 do 16 godina, a održana je u Školici Zagorič u Podgorici, sa ciljem da im pomogne u razvijanju boljih tehnika učenja, motivacije i organizacije vremena u školskom okruženju. Moderator Marko Lakić, koordinator za edukaciju u Mensi, vodio je radionicu u kojoj su učenici imali priliku da kroz interaktivne vježbe saznaju više o metodama koje im mogu pomoći da se lakše nose sa školskim obavezama. Ova radionica je značajna jer pomaže mladima da se bolje prilagode školskom sistemu, razvijaju vještine samostalnog učenja i rješavanja problema, što dugoročno doprinosi njihovom uspjehu u obrazovanju i jačanju samopouzdanja.

Doniraj knjigu, obogati um!: Ova humanitarna akcija je imala izvanredan odziv, usmjerena na prikupljanje knjiga koje su donirane različitim ustanovama širom Crne Gore. U okviru ove akcije, prikupljeno je oko 1300 knjiga, a najbolji odziv imali su članovi i prijatelji Mense iz Kotora, kao i brojni sugrađani i organizacije. Knjige su, u toku trajanja manifestacije, donirane vrtiću “Radost” u Kotoru, Srednjoj ekonomskoj školi “Mirko Vešović” u Podgorici, Domu starih u Nikšiću, Osnovnoj školi “Novka Ubović” u Podgorici i drugim ustanovama. U narednim danima, preostale knjige su donirane Domu starih u Podgorici i brojnim drugim ustanovama i organizacijama, čime je ova inicijativa proširena i na ostale gradove Crne Gore. Na ovaj način, željeli smo obuhvatiti što veći broj korisnika različitih starosnih grupa, od djece u vrtićima i školama, pa do starijih osoba u domovima. Naš cilj je da svi, bez obzira na godine i životne okolnosti, imaju pristup knjigama i priliku da se kroz čitanje razvijaju, obrazuju i uživaju u čarima pisane riječi. 

3. oktobar 2024.

Likovni konkurs pod nazivom “Imaginarium: Skriveni svjetovi darovitih umova,” organizovan za učenike svih osnovnih škola u Crnoj Gori, bio je posvećen prepoznavanju i podršci darovitoj djeci. Održan u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, ovaj događaj pružio je priliku najmlađim učesnicima da iskažu svoj talenat i kreativnost. Fokus događaja bio je na podizanju svijesti o značaju prepoznavanja i podržavanja darovite djece u društvu, uz stvaranje stimulativnog okruženja koje će podržati njihov dalji razvoj. Kroz ovaj konkurs, Mensa Crne Gore je naglasila važnost njegovanja i stimulisanja intelektualnog i kreativnog potencijala kod mladih, čime je dodatno istaknuta uloga obrazovnog sistema i šire zajednice u prepoznavanju talenata. Na konkurs je pristiglo više stotina radova, a stručna komisija, u sastavu Hajdana Kostić, akademska slikarka; Aleksandar Šipčić, predstavnik Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Milena Krivokapić, akademska slikarka, izabrala je najbolje radove u tri kategorije:

Kategorija I–IV razred: • Đurđa Mugoša, III razred, OŠ “Oktoih”, Podgorica • Milica Prijović, IV razred, OŠ “Oktoih”, Podgorica • Maša Korać, II razred, OŠ “Braća Ribar”, Bijelo Polje

Kategorija V–VII razred: • Veljko Nikolić, VII razred, OŠ “Luka Simonović”, Nikšić • Konstantin Žižić, V razred, OŠ “Radojica Perović”, Podgorica • Maša Ivanović, VI razred, OŠ “Pavle Rovinski”, Podgorica

Kategorija VIII–IX razred: • Vida Šćepanović, VIII razred, OŠ “Musa Burzan”, Podgorica • Vladimir Zejak, VIII razred, OŠ “Musa Burzan”, Podgorica • Vuk Janjušević, VIII razred, OŠ “Ratko Žarić”, Nikšić

Svečana dodjela nagrada pobjednicima održana je 3. oktobra u prostorijama Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Nagrade su uručili predstavnik MPNI Aleksandar Šipčić i koordinator za edukaciju u Mensi Crne Gore, Marko Lakić. Izložba svih pristiglih radova biće naknadno organizovana, a o datumu i mjestu izložbe javnost će biti obaviještena putem sajta Mense Crne Gore. Ovim putem čestitamo svim nagrađenim učenicima i zahvaljujemo svim školama i nastavnicima koji su podržali ovu inicijativu i podstakli djecu da istraže i prikažu svoje skrivene svjetove.

Matematika & inteligencija – Moć brojeva: Ova radionica, održana u OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ u Podgorici, bila je namijenjena učenicima, a predavači su bili Nikola Radojičić i Fuad Kršić, profesori matematike i članovi Mense. Cilj radionice bio je pokazati učenicima kako matematika, kao nauka o brojevima, može biti ključna u razvoju intelektualnih sposobnosti. Fokus je bio na razvoju logičkog razmišljanja i rješavanju problema, što su ključni elementi za razvijanje inteligencije. Radionica je imala za cilj da podstakne učenike da promišljaju o matematici ne samo kao školskom predmetu, već kao alatu koji im može pomoći u svakodnevnom životu i budućem akademskom razvoju.

Koji si tip ličnosti?: Radionica za djecu uzrasta od 8 do 10 godina održana u BrainOBrain Montenegro, u Podgorici, bila je usmjerena na otkrivanje različitih tipova ličnosti kod djece. Predavači Jasna Dautović, Sandra Smolović i Mira Šorović, kroz interaktivne vježbe, pomogle su djeci da prepoznaju svoje osobine i karakteristike ličnosti. Cilj radionice bio je da djeca nauče više o sebi i drugima, razvijajući emocionalnu inteligenciju i sposobnost međuljudske komunikacije, što je važno za razvoj socijalnih vještina i zdravih odnosa u društvu.

LEGO Mind: Kreativnost i inteligencija u akciji: Ova radionica za djecu od 10 do 16 godina, održana u Inovacionom HUB-u za djecu i mlade, BIP tech, u Podgorici, imala je za cilj da kroz igru sa LEGO kockama razvije kreativno razmišljanje i tehničke vještine kod djece. Predavač Biljana Krivokapić je djeci omogućila da kroz praktičan rad sa LEGO konstrukcijama razvijaju svoje inženjerske i kreativne sposobnosti, što doprinosi razvoju njihovih logičkih i prostornih vještina. Cilj ove radionice bio je da pokaže kako se kroz igru i kreativne zadatke mogu razviti važni aspekti inteligencije, poput sposobnosti za rješavanje problema i inovativnog razmišljanja.

4. oktobar 2024.

Matematika i inteligencija: Moć uma: Ova predavanja i radionica, održana u IPC Tehnopolisu, Nikšić, bila je namijenjena djeci i odraslima, a predavači su bili Nikola Radojičić i Fuad Kršić, profesori matematike i članovi Mense. Ova radionica je nastavak radionice „Moć brojeva“ iz prethodnog dana, sa fokusom na dublje istraživanje povezanosti matematike i inteligencije. Cilj je bio pokazati kako razumijevanje matematičkih koncepata i rješavanje matematičkih problema mogu doprinijeti razvoju intelektualnih sposobnosti, te kako primjena ovih vještina može poboljšati svakodnevni život i profesionalni razvoj. Takođe, radionica je naglasila važnost kontinuiranog razvoja intelektualnih vještina kroz cijeli život.

Panel diskusija: Inteligencija u eri informacija – Obrazovanje, kreativnost i kritičko razmišljanje: Ova panel diskusija održana u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović”, bila je jedan od ključnih događaja u okviru manifestacije “Dani inteligencije 2024”. Diskusija je okupila stručnjake iz različitih oblasti sa ciljem da prodiskutuju o ulozi inteligencije u modernom društvu, posebno u kontekstu informacione ere u kojoj živimo. Panel je moderirala Marina Vojinović, savjetnica za PR i komunikacije Mense Crne Gore, a njena uloga je bila usmjeriti razgovor ka ključnim temama, kao što su obrazovanje, razvoj kreativnosti i kritičkog razmišljanja, koje su neophodne za uspjeh u savremenom društvu. Panelisti su razgovarali o ulozi obrazovanja, kreativnosti i kritičkog mišljenja u informatičkoj eri. Marko Lakić, sudski vještak IT struke i predsjednik Udruženja sudskih vještaka Crne Gore, govorio je o važnosti tehnologije i njenom uticaju na razvoj inteligencije, dok su prof. dr Boris Brajović i prof. dr Dušan Krcunović naglasili značaj filozofije i humanističkih nauka u oblikovanju kritičkog mišljenja. Prof. dr Nela Milošević i dr Dejan Karadaglić istakli su važnost interdisciplinarnog pristupa u obrazovanju, dok je Radivoje Drobnjak iz Naučnotehnološkog parka Crne Gore govorio o ulozi programiranja u razvijanju logičkog mišljenja. Diskusija je naglasila potrebu za jačanjem kritičkog mišljenja i inovativnosti, kako bi se mladi uspješno prilagodili izazovima digitalnog doba.

Radoznali um – Mašta bez granica: Ova radionica za djecu uzrasta od 5 do 8 godina, održana u obrazovnom centru Sveznalci u Nikšiću, bila je fokusirana na podsticanje dječje mašte i kreativnosti kroz igru i edukativne zadatke. Moderatori Maja Todorović, Jovana Papić i Ivana Vemić, profesori predškolskog vaspitanja, osmislili su interaktivne aktivnosti koje su stimulisale radoznalost i istraživački duh kod djece. Ova radionica je značajna jer pomaže djeci da razvijaju kreativno razmišljanje, što je ključan faktor u razvoju inteligencije, ali i u razvoju njihove sposobnosti za rješavanje problema i prilagođavanje novim situacijama.

Svijet šaha – Uči od najboljih: Šahovska radionica za djecu do 14 godina, održana u IPC Tehnopolisu u Nikšiću, uključivala je i simultanku za djecu i odrasle. Moderatori Mitar Đukanović, PR Šahovskog saveza i član Mense, te Aleksandar Tomić, šahovski reprezentativac, podučavali su polaznike osnovama šaha i strategijama koje mogu doprinijeti jačanju kognitivnih sposobnosti. Šah je poznat kao igra koja poboljšava koncentraciju, logičko razmišljanje i sposobnost strateškog planiranja, što direktno utiče na razvoj inteligencije. Ova radionica bila je prilika za učesnike da uče od vrhunskih šahista i unaprijede svoje intelektualne vještine kroz ovu drevnu igru