Member profile, Mensa-novosti

Member profile: Itana Bulatović

Rođena sam 25. 7. 1997. u Podgorici, gdje sam završila gimnaziju “Slobodan Škerović”. Tokom osnovne i srednje škole, najviše su me zanimali jezici, a posebno francuski, koji sam zavoljela zahvaljujući starijim sestrama i propričala prije engleskog. Iz tog perioda najviše pamtim spremanja za takmičenja, kampove francuskog na Ivanovim koritima, festivale frankofonije, kao i festivale pozorišta na francuskom jeziku na kojima sam učestvovala kao članica kreativnog kluba Cafe Evropa.

Kao prirodan slijed, osnovne studije upisujem na Sorboni u Parizu 2016. godine. Kako su studije već na francuskom jeziku, odlučujem se za smjer primijenjena matematika i BILTEN računarske nauke. Tokom studija, jedan semestar sam provela na razmjeni na Univerzitetu Oslo, gdje sam se bavila robotikom i razvojem sistema za kontrolu i navigaciju, što je probudilo interesovanje za inteligentne sisteme. Osnovne studije završavam 2019. godine kao jedan od 10 najboljih studenata generacije. U Norveškoj sam stekla neprocjenjivo iskustvo radeći na robotici, a upravo to iskustvo me je inspirisalo da se posvetim oblastima kao što su mašinsko učenje, računarski vid i robotika. Nakon završetka studija, selim se u Prag na tri mjeseca, gde pohađam intenzivnu obuku za programiranje. Početkom 2020. vraćam se u Crnu Goru i nakon temeljnog istraživanja odlučujem da se prijavim za stipendiju i studije na jednom od najboljih univerziteta u Kini, Shanghai Jiao Tong. Istraživački master iz oblasti inteligentnih sistema i robotike u trajanju od tri godine je djelovao kao pravi izbor, a životu u Šangaju i učenje kineskog kao pravi izazov. Sve bi to bilo divno da mi ovaj master nije bio jedina opcija koju sam zacrtala i da se baš te godine nije desila korona i kompletno zatvaranje Kine (na veoma dug period). 🙂

Master studije počinjem u septembru 2020. godine, a nakon godinu dana (i par ispita u 5 ujutru) završavam formalni dio i postajem članica jedne od većih laboratorija na fakultetu – Intelligent Robot and Machine Vision Lab. Istraživanje kojim se bavim jeste primjena vještačke inteligencije u medicini, konkretno razvoj novih algoritama dubokog učenja za analizu mamografija i detekciju kancera na dojkama. U toku studija, imala sam priliku da se usavršavam na ljetnjim školama vještačke inteligencije na univerzitetima Oxford i Cambridge, što je dodatno unaprijedilo moje vještine u ovoj oblasti.

Naučno-istraživački rad, naročito kada niste u bliskom kontaktu sa drugom stranom svijeta i timom, jako je spor, nedinamičan i izolovan. Zato se krajem 2021. selim u Varšavu, gdje počinjem da radim u kompaniji AI Clearing kao inženjerka mašinskog učenja. Moj rad u ovoj kompaniji bio je fokusiran na razvoj modela dubokog učenja za geoprostornu analizu i praćenje progresa na gradilištima pomoću snimaka sa dronova. Ovaj posao mi je pružio priliku da radim na inovativnim rješenjima u novom domenu i naučim procese u građevini, što je bilo izuzetno zanimljivo i izazovno.

Trenutno radim kao inženjerka mašinskog učenja u kompaniji MGGP Aero, gde se bavim analizom infrastrukture plavo-zelene koristeći ortofotomape i satelitske snimke. Jedan od zanimljivih projekata na kojem sam radila bio je za estonsku vladu, gdje smo pratili migracije ptica u Riškom zalivu, kako bismo procijenili uticaj budućih vjetroparkova na životnu sredinu. Projekti koje radimo u firmi imaju direktan pozitivan uticaj na životnu sredinu i omogućavaju gradovima da informisano i odgovorno upravljaju plavoBILTEN radionice i predavanja kako zelenom infrastrukturom i bore se sa klimatskim promjenama. U svom radu imam priliku da sarađujem sa biolozima, geografima i dodatno proširim svoje znanje iz ovih oblasti. Ovo je jedan od razloga zašto jako volim svoj posao, jer mogu da radim u različitim domenima – medicina, građevina i geografija i doprinesem svojim vještinama da se procesi ubrzaju i unaprijede.

Pored inženjerskog i naučnoistraživačkog rada, sa nekoliko kolega sam 2022. godine osnovala Crnogorsko udruženje za veštačku inteligenciju (MAIA), čiji je cilj promocija i edukacija o AI tehnologijama u Crnoj Gori. MAIA danas okuplja preko 40 stručnjaka iz oblasti vještačke inteligencije, a kroz naš rad organizovali smo brojne bismo približili ovu oblast široj javnosti. Kroz poznanstva stečenih preko MAIA, uključila sam se i u rad crnogorskog startapa “Spectro Solutions”, gdje razvijamo inteligentan sistem za ranu detekciju požara.

Kako se ovaj Member’s profile pretvorio u AI temu, završila bih ga sestrinim savjetom – “Radi neki hobi koji nema veze sa tehnologijom i programiranjem”. Dugo sjedjenje za kompjuterom i krivljenje kičme balansiram treninzima snage i sportovima izdržljivosti – trčanje i biciklizam. Članica sam Mense od 2021. godine, a i dio ekipe MENSA Bike&Run sa kojima jedva čekam da se potrkam na Bokeškom polumaratonu u decembru.